انیمیشن کربلا ارض الطف
تعداد بازدید: 172
خلاصه برنامه

انیمیشن عربی«کربلا ارض الطف» یا «کربلا سرزمین طف» (طف: به معنای کنار رود فرات است)
این فیلم به نویسندگی و تهیه‌کنندگی «شیخ محمد یقظان»، کارگردانی «جهاد شانه شاز» و آهنگسازی «نصیر شمه»، داستان حرکت امام حسین(ع) از مدینه تا کوفه (بعد از رد بیعت با یزید) را به تصویر می‌کشد تا به کربلا می‌رسد و داستان شهادت امام حسین(ع) و فرزندان و یاران حضرت را بیان می‌کند. نگارش فیلمنامه این انیمیشن حدود دوسال و نیم طول کشیده است که فقط از کتب و منابع اهل تسنن مثل کتاب «تاریخ طبری» استفاده شده است. این انیمیشن با رسیدن پیک نامه‌رسان دمشقی که حامل خبر مرگ معاویه است ادامه پیدا می‌کند و با چگونگی امتناع امام از بیعت با یزید، خروج از مدینه، رفتن به مکه، خروج از مکه به سوی کوفه، مسلم و وقایع کوفه، ملاقات لشکر حر با کاروان حسینی، رسیدن کاروان اهل بیت(ع) به کربلا و رویارویی با لشکر عمربن سعد پی گرفته می‌شود و در نهایت با شهادت یاران و اهل بیت و شخص امام حسین ( ع ) به پایان می‌رسد.
این انیمیشن کامپیوتری از این جهت که نخستین فیلمی است که حرکت و قیام امام حسین(ع) را از شهر مدینه تا شهادت در کربلا به تصویر می کشد، اثری ستودنی و قابل تقدیر است.
از ویژگی‌ها و نقاط قوت نسبی آن می‌توان به موسیقی متن زیبا و تاثیرگذار که شباهتی به موسیقی متن سریال راه قدس دارد و تیتراژ خوب، تدوین و گرافیک زیبا و همچنین رعایت امانت در نقل‌قول‌های تاریخی در برخی موارد اشاره کرد.
اما این فیلم علاوه بر همه زیبایی‌ها و محاسنی که داراست در برخی موارد دچار نقص، کم‌کاری و حتی گاهی اشتباهات تاریخی نیز هست.

دسته بندی ها :

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
شبکه امید
تمامی حقوق این وب سایت به شبکه امید تعلق دارد