مستند سفر به آمادای
زمان پخش:سه‌شنبه ساعت 22:30
قسمت های برنامه
هیچ اطلاعاتی وجود ندارد
خلاصه برنامه
آمادای، نخستین نام این سرزمین است که در کتیبه پیلسر سوم پادشاه آشور، به محل تجمع و زندگی مادها به عنوان اولین قوم آریایی اشاره شده است و پس از عبور از هزاره‌های متوالی، به عنوان امروزی همدان تغییر می‌کند.
این فیلم در یک ساختار زمانی چهارفصل و در یک بازه مکانی بیست هزار کیلومتر مربعی، بیش از سی گونه جانوری مختلف نظیر عقاب طلائی، کوکر، کل و بز کوهی، سنجاب زمینی و بویژه فرمانروای باشکوه این سرزمین، گرگ خاکستری ایرانی را به تصویر می‌کشد.
سفر به آمادای ضمن نمایش چرخه حیات طبیعی این سرزمین، اسراری شگفت‌انگیزی از زندگی موجودات مختلف در زمستان جان‌فرسا، تابستان سخت و خشک، پاییز هزار رنگ و بهار پر هیاهوی آن را در مدت زمان 61 دقیقه بازگو می‌کند.
مستندسازان غربی به دلیل ثبت زوایای پنهان حیات وحش و دنیای اسرارآمیز حیوانات که مصداق تصویری آن هم وجود دارد، مخاطب را جذب کرده و تا پایان فیلم همراهی می‌کنند؛ زیرا آنها می‌دانند که در کنار دیدن تصاویر کمیاب، اطلاعات جدیدی هم بدست می‌آورند. مستندسازان ایرانی هم طی سال‌های اخیر با تکیه بر این الگو، اختلاف‌ها را به حداقل رسانده‌اند، اما هنوز در زمینه تجهیزات فنی مشکلاتی وجود دارد که امید است برطرف شود.
کارگردان: فرشاد افشین‌پور
گروه تحقیقات: دکتر آریا شفائی پور (بخش پرندگان)، محمدجعفر علیزاده (بخش پستانداران)، محمد اصغری (بخش آب و هوا)
نویسنده و دستیار کارگردان: امید عبدالهی
تدوین: سیدسعید میرسعید قاضی
صدابردار: پویان باشتی منفرد
گوینده متن: داود نماینده
مدیر تولید: مجاهد بنی‌عامریان
تهیه شده در سیمای مرکز همدان.
نظرات
کد بالا را وارد کنید:
شبکه امید
تمامی حقوق این وب سایت به شبکه امید تعلق دارد