باکس برنامه ‌های مستند
زمان پخش:هر شب ساعت 22:30
تعداد بازدید: 205
خلاصه برنامه

مستند ، فیلمی است که با واقعیات سر و کار دارد و نه با قصه‌ها و ماجراهای تخیلی ، و می‌کوشد واقعیت را چنان‌که هست به نمایش بگذارد و تا حد ممکن از دستکاری در آن پرهیز کند. به همین خاطر، این فیلم‌ها با آدم‌ها ، مکان‌ها ، رویدادها و فعالیت‌های واقعی سر و کار دارند.

ارائه واقعیت در هر حال متضمن دستکاری، انتخاب، حذف و شکل دادن است، به همین خاطر فیلم‌های مستند را باید بر اساس میزان کنترلی که فیلم ساز بر واقعیتی که ضبط می‌کند اعمال می‌دارد ، ارزیابی کرد. اما نکته ای که درباره تمام فیلم‌های مستند صادق است، این است که آنها می‌کوشند حسی از واقعی بودن آنچه را می‌بینیم و می‌شنویم به ما القا کنند.
چون مستند به گستره وسیعی از فیلم‌ها قابل اطلاق است، منتقدان و فیلم سازان عبارات دیگری نیز به کار می‌برند ، برای مثال مستندهای تبلیغاتی، مستندهای آموزشی، مستندهای داستانی، مستندهای اجتماعی، مستندهای تاریخی، مستندهای سیاسی و ... .
واژه مستند را اول بار ( John Grierson ) ( مستند ساز و منتقد سینما ) در نقد فیلم 1926- Moana ساخته ( Robert Flaherty ) به کار برد. گریرسن بعدها این واژه را معادل « برخورد خلاقه با واقعیت » گرفت و سرانجام در سال 1948 ، « اتحادیه جهانی سینمای مستند » این واژه را تصویب و آن را چنین تعریف کرد :

« ضبط سینمایی هر جنبه ای از واقعیت که با فیلم برداری واقعی و بدون دستکاری، یا با بازسازی وفادارانه و معقول رویدادها، روی فیلم، به هدف گسترش بخشیدن به دانش و درک مردم و ارائه مسائل و راه حل های آنان به عینی ترین و واقعی‌ترین صورت ممکن انجام شده باشد.»

دسته بندی ها :

آیا مایل به نظردهی می باشید؟

مانده : (1000) حرف
شبکه امید
تمامی حقوق این وب سایت به شبکه امید تعلق دارد