رویای آئوشی


معرفی برنامه

آئوشی یک انیمه فوتبالی است که هم در حیطه‌ ورزشی و هم در ابعاد جانبی داستان، از مسیری واقع‌گرایانه به ملزومات حرفه‌ای فوتبال می‌پردازد. با معرفی این انیمه همراه زومجی باشید
خلاصه‌ی داستان:
آئویی آشیتو در سومین سال متوسطه اول توانسته به مهره اصلی تیم فوتبال مدرسه تبدیل شود. آشیتو که با عطش گلزنی و حرکات غیرقابل‌پیش‌بینی خود عامل اصلی بردهای تیمش به حساب می‌آید در یک بازی کنترل خود را از دست می‌دهد و با یک حرکت اشتباه منجر به باخت و حذف تیمش می‌شود. آشیتو، که امیدها و آرزوهایش را از دست رفته می‌بیند، بعداز این اتفاق با مردی به اسم فوکودا تاتسویا روبه‌رو می‌شود؛ کسی که می‌خواهد تیم ملی فوتبال ژاپن را به سطح برتر دنیا برساند.
فوکودا که متوجه استعداد و پتانسیل خاص آشیتو شده از او برای شرکت در تست تیم جوانان توکیو اسپریون دعوت می‌کند. سفر از یک شهر کوچک به توکیو و حضور در محیط ناآشنایی که استعدادها و افراد باتجربه‌ی دیگری هم در آن حضور دارند، شرایط دشوار و متفاوتی را برای شکوفا شدن استعداد آشیتو به‌وجود می‌آورد.
انیمه‌های ورزشی همیشه جزو ژانرهای محبوب انیمه بوده‌اند. حالا اگر ورزش موردنظر فوتبال باشد این توجه بیشتر هم خواهد بود. اما انیمه‌های فوتبالی به همان اندازه کار چندان راحتی برای ایجاد جذابیت و تبدیل شدن به اثری که مخاطب را دنبال خود بکشند ندارند. درواقع انیمه‌های ورزشی، به‌ویژه اگر با محوریت فوتبال باشند، غیراز نیاز به یک ساختار منسجم به یک ویژگی متمایز و غیرکلیشه‌ای برای پیشبرد اتفاقات و مسابقات نیاز دارند. به‌عنوان مثال انیمه‌ی کاپیتان سوباسا به‌کمک استفاده از جذابیت‌های ناشی از اغراق در حرکات ورزشی به شکلی حیرت‌انگیز و حماسی، با معرفی قهرمان‌هایی که قوانین فیزیک را پودر می‌کردند، یک خرق عادت فانتزیِ هیجان‌انگیز و به‌یادماندنی را در بازی فوتبال به نمایش می‌گذاشت.
اما در انیمه فوتبال محور آئوآشی همه‌ی اتفاق‌ها به شکلی منطقی و بر مبنایی واقع‌گرایانه رخ می‌دهد. اینجا دیگر خبری از نمایش‌های به شدت اغراق‌آمیز، فنون و پرش‌های تخیلی، شوت‌های بالستیک تور پاره‌کن و دیوار سوراخ‌کن، چمن‌های راه‌راه هندوانه‌ای بی‌انتها، خروش عظیم جمعیت استادیوم برای یک بازی مدرسه‌ای و انتظار طولانی برای به ثمر رسیدن یک شوت در چارچوب وسط کلی فلش‌بک از خاطرات و دیالوگ‌های صف‌شده نیست. حتی استعداد برجسته‌شده‌ی آشیتو وسیله‌ای برای بیان یک منطق واقعی فوتبال است که در اسطوره‌های تاریخ آن به اشکال مختلف دیده شده. خب با این شرایط در نگاه اول می‌توان انتظار یک سریال خسته‌کننده را داشت که به معرفی اصول یک رشته‌ی ورزشی پرطرفدار و شناخته‌شده می‌پردازد. اما حربه‌ی آئوآشی برای نجات از گرفتار شدن در این گرداب چیست؟
 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها